Przejdź do głównej zawartości

Polecany post

Agnieszka Chylińska na Przystanku Olecko, 22.07.2022.

"Financial Times": Pentagon zwiększy wydatki na działania w Europie.


W przyszłym roku podatkowym Pentagon planuje znaczny wzrost wydatków budżetowych na działania w Europie. W ten sposób Stany Zjednoczone chcą odpowiedzieć na działania Rosji - pisze "Financial Times".
Większe nakłady na działania w Europie mają odstraszyć Rosję Większe nakłady na działania w Europie mają odstraszyć Rosję (AFP / Bay ISMOYO)

Dziennik powołuje się na wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiego resortu obrony, którzy zwracali uwagę, że "chcą wykorzystać budżet na rok fiskalny 2017 do wysłania Rosji sygnału w związku z konfliktem na Ukrainie". Wzrost nakładów ma wzmocnić zdolność odstraszania Rosji i powstrzymanie jej przed kontynuowaniem konfrontacyjnej polityki.

Rok podatkowy 2017 rozpocznie się w USA w październiku przyszłego roku.

Plany Pentagonu zbiegają się w czasie z dyskusją na temat rozmieszczenia w Europie dodatkowych wojsk amerykańskich, w tym na terytoriach nowych członków na wschodzie kontynentu - przypomina "FT".


- Rosjanie zobaczą naszą aktywność, a także wzrost wydatków. Sądzimy, że zaczną wtedy rozumieć, iż nasza odpowiedź (na ich działania) wpłynie na ich poczucie bezpieczeństwa - ocenił zastępca podsekretarza stanu ds. politycznych w ministerstwie obrony USA Brian McKeon. Dodał, że wzrost nakładów budżetowych na obecność wojsk w Europie jest jedną z form odpowiedzi na rosyjskie działania.

W podobnym tonie wypowiadał się w zeszłym miesiącu amerykański minister obrony Ash Carter, ostrzegając Rosję przed kontynuowaniem "agresji" i "pobrzękiwaniem nuklearną szabelką".

- Nie może być co do tego wątpliwości, że Stany Zjednoczone będą bronić swoich interesów, sojuszników, a także porządku międzynarodowego i spokojnej przyszłości dla dobra nas wszystkich - zaznaczał Carter. Zwrócił jednocześnie uwagę, że USA inwestują w rozwój nowych technologii wojskowych, w tym w broń laserową. - Rozwijamy i unowocześniamy nasze plany operacyjne w celu odstraszania i obrony przed zmienioną postawą Rosji - dodał szef Pentagonu.

"FT" przypomina, że kolejną manifestacją amerykańskich zamiarów jest rozpoczynająca się w poniedziałek wizyta wiceprezydenta USA Joe Bidena na Ukrainie. Podczas rozmów w Kijowie ma on zapewnić tamtejsze władze o wsparciu Stanów Zjednoczonych.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Financial-Times-Pentagon-zwiekszy-wydatki-na-dzialania-w-Europie,wid,18027744,wiadomosc.html?ticaid=1161a7


Komentarze

Popularne posty

Organizujesz jakieś wydarzenie ? Napisz, zrobimy reklamę.

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Ogłoszenia