Przejdź do głównej zawartości

Polecany post

Agnieszka Chylińska na Przystanku Olecko, 22.07.2022.

Wojskowa baza - Obwód Kaliningradzki, na północ od Suwałki Gap / Przesmyku suwalskiego.


"Obwód Kaliningradzki jest jednym z najbardziej zmilitaryzowanych rejonów w Europie. Bardzo szybko w tym samym kierunku zdąża Krym. Oba te regiony są odcięte od głównego obszaru Federacji Rosyjskiej, z oboma istnieją jedynie połączenia morskie i powietrzne. Obie te „wyspy” są otoczone wrogimi państwami, obie są siedzibami dużych zgrupowań wojskowych i instalacji militarnych".

"W Bałtijsku stacjonuje Flota Bałtycka z 3,5 tys. marynarzy i ponad 50 okrętami. W rejonie miejscowości Pionierskij od 2012 r. działa stacja radarowa Woroneż-DM. Kontroluje ona przestrzeń powietrzną nie tylko nad Bałtykiem i Europą Północną, ale praktycznie między Azorami a Grenlandią. Są też rakietowe kompleksy obrony powietrznej S-300 i S-400 o zasięgu nawet 450 km. Dzięki nim Rosjanie są w stanie sparaliżować nie tylko całą przestrzeń powietrzną Litwy, ale też południe Łotwy i północ Polski – a więc dwóch najbliższych sojuszników Wilna. W sumie w eksklawie stacjonuje co najmniej 12-15 tys. żołnierzy".

"Obwód Kaliningradzki jest dziś bowiem dla NATO zagrożeniem nie ofensywnym, a obronnym – wysuniętą rubieżą, która mogłaby bardzo utrudnić działania Sojuszu, gdy ruszyłaby ofensywa na Bałtów. Głównym aktywem w okręgu jest wspomniana obrona przeciwlotnicza. Została zwiększona i zmodernizowana. Nowe zestawy mają większy zasięg, ponad 400 km. Jednostki są mobilne, więc można je przesuwać, zmieniając zasięg. (...)"

"Największym ofensywnym atutem Rosjan w obwodzie kaliningradzkim jest jednak stacjonująca w Czerniachowsku 152 Gwardyjska Brygada Rakietowa, wyposażona – oficjalnie – w systemy rakietowe Toczka-U (zasięg do 120 km) i Toczka-M (do 185 km), a nieoficjalnie – w Iskandery. W Kaliningradzie stacjonuje też 244 Brygada Artylerii, a w Bałtijsku 25 Przybrzeżny Pułk Rakietowy. Pododdziały specnazu stacjonują w Kaliningradzie i Bałtijsku. Gros sił obrony przeciwlotniczej w eksklawie wchodzi w skład 3 Brygady Sił Powietrzno-Kosmicznych (Kaliningrad). Dowództwu brygady podlegają dwa przeciwlotnicze pułki rakietowe uzbrojone w S-300 (183 z Gwardiejska, 1545 ze Znamieńska). W tym pierwszym najprawdopodobniej służbę pełni już co najmniej jeden dywizjon bardziej zaawansowanej przeciwlotniczej broni rakietowej S-400 Triumf. Z kolei w system Tor-M1 uzbrojony jest 22 Samodzielny Przeciwlotniczy Pułk Rakietowy w Kaliningradzie. Wracając do 3 Brygady – w jej strukturze znajdują się też – bardzo w obwodzie kaliningradzkim rozbudowane jednostki rozpoznania radioelektronicznego i walki elektronicznej. Przysłowiową perłą w koronie tej części wojsk jest stacja radarowa Woroneż-DM (m. Pionierskoje) mogąca wykrywać obiekty na dystansie do 6 tys. km, która wchodzi w skład rosyjskiego systemu wczesnego ostrzegania przed pociskami balistycznymi. Biorąc pod uwagę lokalizację (najbardziej na zachód wysunięty taki obiekt), ma ona bardzo duże znaczenie w razie zbrojnego konfliktu z NATO". (...)

"Drugim, obok przeciwlotniczych rakiet S-400, największym zagrożeniem dla Polski i innych krajów Sojuszu w regionie bałtyckim są Iskandery. Choć Moskwa wciąż nie potwierdziła oficjalnie ich obecności w obwodzie kaliningradzkim, to właściwie jest pewne, że tam się znajdują. Zdolne przenosić głowice konwencjonalne i atomowe pociski balistyczne 9K720 Iskander-M ma na uzbrojeniu 152 Brygada Rakietowa z Czerniachowska. Iskander-M ma oficjalnie zasięg 500 km, choć nieoficjalnie mówi się nawet o 700 km. To oznacza, że spod Kaliningradu Rosjanie mogą razić cele na obszarze od centralnej Polski po centralną Finlandię.

Z punktu widzenia NATO najgroźniejszą konsekwencją rozbudowy militarnej obecności Rosji w Obwodzie Kaliningradzkim i na Krymie jest ograniczanie Sojuszowi swobodnego dostępu powietrznego do coraz większej części Starego Kontynentu. Jak zauważył gen. Franck Gorenc, dowódca sił powietrznych USA w Europie i Afryce, Moskwa wprowadza w życie wobec wschodniej flanki NATO strategię, którą przetestowała już – z dobrym skutkiem – w Syrii. Po zestrzeleniu ich samolotu przez Turków, Rosjanie rozmieścili w rejonie Latakii i Tartusu przeciwlotnicze systemy antyrakietowe, które namierzając bez skrupułów samoloty i drony Amerykanów i ich koalicjantów, wymusiły rezygnację z nalotów na cele dżihadystów na ponad 30 proc. terytorium Syrii. Chodzi o te tereny, które są kluczowe w wojnie reżimu Asada z rebeliantami.

Strategia anti-access/area denial (A2/AD) zakłada uniemożliwienie przeciwnikowi dostępu drogą powietrzną do rejonu działań wojennych. Określana „obronną bańką”, opiera się na kombinacji systemów rakietowych i radarów wymierzonej we wrogie samoloty. Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne, w skład których wchodzi obrona przeciwlotnicza, dysponują zestawami rakietowymi różnego typu takimi jak S-300, S-400, Buk, Tor, Pancyr, Tunguska".


VII. Korytarz suwalski i Białoruś


"Zmasowane uderzenie Rosjan na Estonię, Łotwę i Litwę da NATO bardzo mało czasu na wsparcie sojuszników, a jedyna lądowa droga pomocy przecina „korytarz suwalski”. Liczący ok. 70 km odcinek pogranicza ma duże znaczenie komunikacyjne, tędy biegną drogi z Polski na Litwę oraz główna linia kolejowa do krajów bałtyckich. Lądowa operacja Rosjan w tym kierunku, w połączeniu z aktywizacją A2/AD może zablokować pomoc NATO na wystarczająco długo, by zdążyć zgnieść opór Bałtów".

Więcej tutaj: http://www.fronda.pl/a/obwod-kaliningradzki-i-krym-czyli-ufortyfikowane-twierdze-rosji,64902.html

https://oaspl.org/2016/01/28/obwod-kaliningradzki-i-krym-czyli-ufortyfikowane-twierdze-rosji/


Kalibry odpalane z wyrzutni Iskanderów rozmieszczonych w Obwodzie Kaliningradzkim:

" Ostatnie próby pokazują jednak, że pojęcie „Iskander” jest o wiele szersze niż przypuszczano i odnosi się bardziej do systemu kierowania i wskazywania celów oraz mobilnych wyrzutni niż zastosowanych na nich rakiet. Rosjanie pokazali bowiem, że na swoich mobilnych zestawach startowych mogą rozmieścić wszystko, co tylko mają w swoim arsenale i pasuje wielkością, a jedynym dla nich problemem jest stworzenie mechanicznych połączeń pozwalających na przewożenie i start uzbrojenia". (...)

"Rosyjskie filmy propagandowe z prób systemu Iskander wyraźnie pokazują, że Rosjanie zaadoptowali wyrzutnie rakiet balistycznych Iskander-M do odpalania rakiet manewrujących systemu Kalibr. Oznacza to, że władze w Moskwie złamały traktat INF z 1987 r. zakazujący użycia pocisków średniego zasięgu bazowania lądowego, a NATO musi się zmierzyć z bardzo poważnym wyzwaniem". (...)

"Na Europę Zachodnią może więc spaść nie tylko „iskanderowski”, uderzający pionowo pocisk balistyczny w promieniu rażenia do - potencjalne - 700 km, ale również nisko lecąca rakieta manewrująca o zasięgu większym niż 2000 km. I nie jest tutaj istotna jej nazwa (w źródłach wymienia się Iskander K), ale to że niesie ona sobą realne zagrożenie".

Więcej tutaj: http://www.defence24.pl/354784,kalibry-odpalane-z-wyrzutni-iskanderow-rosja-zlamala-traktat-inf


"Na wyposażenie jednostek artyleryjskich rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego trafią nowe wyrzutnie rakiet. Pociski Tornado-S mają zasięg do 120 km - donosi defence24.pl.

Służby prasowe Zachodniego Okręgu Wojskowego (jego częścią jest graniczący z Polską obwód kaliningradzki) zapowiadają, że oddziały artylerii i piechoty zmotoryzowanej otrzymają w sumie ponad 40 wyrzutni nowych pocisków.

System 9A53-S Tornado to następca BM-30 Smiercz. Nowe rakiety kalibru 300 mm są bardzo precyzyjne w rażeniu celów, bo korzystają z modułu naprowadzania przez sieć rosyjskich satelitów systemu Glonass. Wyrzutnie, zamontowane na ciężarówkach, mogą odpalać jedną rakietę lub pełną salwę".

Więcej tutaj: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Nowe-rakiety-Rosji-w-poblizu-polskiej-granicy-Zasieg-do-120-km,wid,18110801,wiadomosc.html?ticaid=117807&_ticrsn=3"Na Białoruś zostały dostarczone z Rosji trzy dywizjony przeciwlotniczych systemów rakietowych S-300 – oznajmił we wtorek dowódca białoruskich sił powietrznych oraz obrony przeciwlotniczej gen. major Aleh Dźwihalou. Dodał, że Białoruś planuje zakup baterii krótkiego zasięgu Tor-M2 i samolotów Su-30".

Więcej tutaj: http://www.defence24.pl/304665,rosyjskie-systemy-przeciwlotnicze-s-300-dostarczone-bialorusi
Rakiety S-500

"Nowy rosyjski rakietowy system przeciwlotniczy, rozmieszczony na Białorusi i w obwodzie kaliningradzkim, będzie miał na celowniku całe niebo nad Polską.- zauważa RMF FM. Stacja powołuje się na informacje ujawnione przez koncern "Ałmaz-Antej". Nowa wersja mobilnego systemu będzie miała zasięg rażenia o 200 kilometrów większy niż wcześniejszy typ urządzenia".

Więcej tutaj: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Rosyjskie-rakiety-beda-mogly-kontrolowac-caly-obszar-Polski,wid,18286096,wiadomosc.html?ticaid=117807&_ticrsn=5Kilka miesięcy temu "New York Times" ujawnił, że według części państw NATO, również Polski, Kreml w obwodzie kaliningradzkim rozmieścił broń jądrową. 
http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?wid=18468956&kat=1356&title=Wywiad-USA-Rosja-buduje-dziesiatki-nowych-podziemnych-bunkrow-przeciwatomowych

Komentarze

Popularne posty

Organizujesz jakieś wydarzenie ? Napisz, zrobimy reklamę.

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Ogłoszenia