Przejdź do głównej zawartości

Polecany post

Agnieszka Chylińska na Przystanku Olecko, 22.07.2022.

Za, a nawet przeciw. Zagadka Lecha Wałęsy. Piotr Semka, Kraków 2013. Lech Wałęsa jako nastolatek nasikał do kropielnicy kościelnej i miał nieślubne dziecko !
Początkowy okres życia Wałęsy został zbadany przez Pawła Zyzaka, który młody Lech spędził na kujawskiej wsi. Zyzak zanotował relację jednego z mieszkańców wsi, iż nastoletni Wałęsa w ramach popisywania się nasikał do kościelnej kropielnicy. 

Ale dla Ludwika Dorna, polityka, który nigdy nie stracił zacięcia socjologa, właśnie ten fakt pokazuje, że Wałęsa w tak prymitywny sposób udowadniał swoje przyszłe cechy.

" To siusianie do kropielnicy musiało być wynikiem jakiegoś zakładu. W taki sposób wiejscy chłopcy demonstrowali swoją gotowość do bycia lokalnym watażką. Chwała Zyzakowi, że uwiecznił taki drobny fakt, bo pokazuje on, jak silną rolę przez całe jego życie będzie odgrywała potrzeba zabłyśnięcia i wybicia się między innych. Ta chęć przewodzenia niosła za sobą jednocześnie absolutną obojętność wobec tych, na czele których chce się stanąć. Będzie to potem zauważalne w czasie jego kariery politycznej". ( Ludwig Dorn, relacja 25.06.2013 ).

Równie ważny dla zrozumienia cech, które naznaczyły potem Wałęsę, był fakt, że musiał on opuścić rodzinną wieś i wyjechać do Trójmiasta po skandalu z pojawieniem się nieślubnego dziecka. Motyw ucieczki przed przeszłością naznaczy potem całe życie Wałęsy.


Za, a nawet przeciw. Zagadka Lecha Wałęsy. Piotr Semka, Kraków 2013, s.20.

Komentarze

Popularne posty

Organizujesz jakieś wydarzenie ? Napisz, zrobimy reklamę.

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Ogłoszenia